Pracownia psychologiczna

Podejmując współpracę z psychologiem czerpiesz dodatkowe korzyści z uprawianej dyscypliny sportu. Bliżej poznajesz swoje mocne i słabe strony. Rozumiesz co jest ich źródłem i jak wykorzystywać indywidualne cechy aby osiągać wyższy poziom sportowy. Jest to także okazja aby odkryć swoje zdolności psychologiczne, nauczyć się dysponować siłą mentalną, która jest bardzo istotna tak w sporcie jak i w życiu codziennym.

 

Psychologia sportu

Praca z psychologiem to: 

 

    • poprawa funkcji poznawczych takich jak: zdolność do koncentracji uwagi, szybkości myślenia i podejmowania decyzji
    • zwiększenie pewności siebie i samooceny
    • indywidualna diagnoza i analiza poziomu motywacji osiągnięć oraz nauka najbardziej adaptacyjnych sposobów radzenia sobie ze stresem
    • opanowanie odczuwanego lęku i presji związanej ze startem lub wynikiem, poprzez ćwiczenia mentalne i wizualizacje
    • utrzymywanie odpowiedniego poziomu motywacji i zaangażowania, niezbędnych do regularnych treningów
    • techniki gospodarowania energią psychiczną i fizyczną podczas treningów i zawodów sportowych
    • pomoc w formułowaniu indywidualnych celów sportowych
    • pomoc psychologiczna w czasie przerw w treningach spowodowanych kontuzją
    • indywidualna ocena stanu psychicznego po odniesionej porażce lub sukcesie. Wybór drogi do wyjścia z pojawiających się kryzysów w procesie zmiany.
Psychoterapia

Psychoterapia to dziedzina psychologii, która opiera się na cyklicznych spotkaniach lekarza i pacjenta w celu ustalenia planu leczenia różnych zaburzeń dotyczących ludzkiej psychiki. Terapia polega na docieraniu do ukrytych w naszej podświadomości treści, niekiedy traum czy urazów i analizowaniu ich w celu przywrócenia równowagi między nimi, a naszym obecnym życiem. Skuteczna psychoterapia pomaga w lepszym rozumieniu naszych emocji, w nawiązywaniu relacji, w radzeniu sobie ze stresem, przyczynia się do wzrostu poczucia własnej wartości i ogólnej poprawy jakości życia.

Psycholog dziecięcy

Psycholog dziecięcy to specjalista, który pomaga dzieciom i nastolatkom zrozumieć przytłaczające ich emocje oraz zajmuje się takimi problemami jak m.in. zaburzenia lękowe, fobie społeczne, napady złości, zaburzenia koncentracji czy odżywiania. Wspiera również rodziców w radzeniu sobie z trudnymi zachowaniami dziecka.

Dzieci borykają się z poczuciem smutku lub przygnębienia z wielu powodów. Dużo bardziej przeżywają każdą porażkę i niepowodzenie np. w sporcie. Dziecku dużo trudniej zrozumieć, że rywalizacja i wiążąca się z nią porażka, tak samo jak sukces, jest nieodłącznym elementem sportowych zmagań.

Dla każdego rodzica ważne jest, żeby dziecko czerpało przyjemność z uprawiania sportu. Jednak w obecnych czasach, kiedy tak dużą wagę przykłada się do bycia najlepszym, trudno wytłumaczyć dziecku, że wygrać można nie tylko zajmując pierwsze miejsce. W sporcie chodzi też o bicie własnych rekordów oraz czerpanie radości z samej gry, wysiłku fizycznego i doskonalenia techniki. Aby dziecko umiało rozpatrywać przegraną jako bodziec do doskonalenia siebie, a w konsekwencji polepszenia swoich sportowych wyników, musi mieć umiejętności do radzenia sobie z emocjami, które towarzyszą niepowodzeniom. Zadaniem psychologa dziecięcego jest pokazanie dziecku narzędzi, dzięki którym będzie umiało zapanować nad stresem i wewnętrznym poczuciem smutku po przegranej.

Dobry psycholog dziecięcy potrafi pomóc dzieciom radzić sobie z wymagającymi sytuacjami ale również pokazuje rodzicom jak się zachować w tych trudnych momentach, kiedy dziecko płacze lub złości się bo przegrało. Psycholog może wskazać narzędzia jednak rola i obecność rodzica przy dziecku podczas zawodów sportowych jest kluczowa.

W naszej przychodni podchodzimy do każdego małego człowieka indywidualnie. Nasza psycholog dziecięca, Karolina Pięta, w swojej pracy wykorzystuje różnego rodzaju testy psychologiczne, bajkoterapię, pomoce dydaktyczne, gry i zabawy.

 

Wizyta

Umów wizytę